Home Aktualności Czy matka może odnieść sukces w branży finansowej? Katarzyna Dmowska, Wiceprezes ANG...

Czy matka może odnieść sukces w branży finansowej? Katarzyna Dmowska, Wiceprezes ANG Spółdzielni

577
0
SHARE

Szukasz inspiracji i wartościowych relacji? Prowadzisz ciekawy biznes i jesteś kobietą? Przyłącz się do nas! Nasza wyjątkowa społeczność Kobiet na fali to Klub Marka jest kobietą Czekamy na Ciebie, redakcja@biznesnafali.pl

W badaniu „Kobiety w finansach” przeprowadzonym przez Antal oraz CFA Society Poland przyszłość kobiet w branży finansowej maluje się w znacznie lepszych barwach niż w ostatnich latach. 72 proc. respondentów uważa, że sytuacja kobiet na rynku pracy w tym sektorze uległa poprawie, 24 proc. nie widzi większych zmian, a tylko 4 proc. odpowiedziało, że jest ona gorsza. Znacznie mniej optymistyczne są jednak odpowiedzi dotyczące roli kobiet w branży finansowej. Tylko 12 proc. badanych twierdzi, że kobiety pełnią w niej strategiczną rolę, a aż 70 proc. uważa, że jest to jedynie rola wspierająca.

Kobieta – menedżer to w świecie finansów rzadkość

Kobiety z powodzeniem mogą pełnić funkcje kierownicze, czego najlepszym dowodem są liczby – odsetek kobiet zajmujących kierownicze stanowiska w Polsce wynosi już 40 proc.** Niestety, w branży finansowej nadal nie jest to tak oczywiste. Większość stanowisk menedżerskich zajmują mężczyźni, a przeprowadzone przez firmę Oliver Wyman*** badania nie napawają optymizmem – do 2048 r. nadal mniej niż 30 proc. funkcji kierowniczych w finansach na świecie mają pełnić kobiety.

– Należy jednak podkreślić, że w Polsce sytuacja nie jest najgorsza – odsetek kobiet-menedżerów wynosi 24 proc., dla porównania – w skali światowej jest to zaledwie 16 proc. Widać to na polskim rynku, gdzie coraz częściej w branży finansowej spotykamy kobiety na stanowiskach kierowniczych. Pozostaje mieć nadzieję, że trend ten będzie się utrzymywał i coraz więcej firm finansowych dostrzeże potencjał kobiet. W naszej Spółdzielni nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że wyznacznikiem predyspozycji do pracy nie jest płeć, a przede wszystkim talent, kompetencje oraz zaangażowanie.

Współpracujemy z ludźmi, którzy rozumieją pojęcie równości i darzą się wzajemnym szacunkiem bez względu na religię, przekonania czy właśnie płeć. Dowodem na to na pewno jest fakt, że na 878 współpracowników Spółdzielni aż 391 to kobiety , a jedno z głównych stanowisk obejmuje kobieta – mówi Katarzyna Dmowska, Wiceprezes ANG Spółdzielni.

Czy matka może odnieść sukces w branży finansowej?

Twórcy badania „Kobiety w finansach” zapytali również respondentów o zalety i wady pracy w finansach. Ponad połowa z nich jako najważniejsze zalety wskazała uznanie w pracy, wysokie zarobki oraz możliwość nieustannego rozwoju. Badanym brakuje jednak w firmach z branży kultury organizacyjnej wspierającej zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Między innymi ta wada sprawia, że kobiety mają trudności z rozwijaniem kariery w świecie finansów. 75 proc. respondentów uważa, że w sektorze finansowym występują bariery uniemożliwiające kobietom pracę, należy do nich przede wszystkim uwikłanie w role tradycyjne (64 proc.), ale też pomijanie kobiet przy awansach (54 proc.) czy dająca się odczuć solidarność mężczyzn (47 proc.).

– Kobiety, a zwłaszcza matki, często zmuszone są z czegoś zrezygnować i zazwyczaj wybór pada na pracę. Zbyt długa przerwa w aktywności zawodowej utrudnia jednak późniejszy powrót do kariery. Wyjściem z sytuacji jest znalezienie takiej pracy, która pozwoli na samodzielne zarządzanie czasem. Jest to możliwe – także w branży finansowej. W naszej organizacji pracują mamy i bez problemu godzą życie zawodowe z tym prywatnym – zapewniamy m.in. elastyczne godziny pracy i nie narzucamy planów sprzedażowych, przez co nie odczuwa się presji wyników.

Szanujemy work-life balance i skutecznie go praktykujemy. Mam nadzieję, że kobiety zaczną coraz śmielej mówić o swoich oczekiwaniach wobec pracodawców, a dzięki swoim umiejętnościom, empatii i etycznemu podejściu do pracy wniosą wiele dobrego do branży finansowej – dodaje Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

*http://cfapoland.org/pl/2018/04/czy-sektor-finansowy-ma-meska-twarz-raport-women-in-finance-juz-dostepny/
**Badanie „Women in Business 2017”, opracowane przez firmę audytorsko-doradczą Grant Thornton
***http://www.oliverwyman.com/content/dam/oliver-wyman/global/en/2016/june/WiFS/WomenInFinancialServices_2016.pdf

 


Zapraszam cię do naszej ogólnopolskiej, międzynarodowej społeczności Klubu Marka jest kobietą – Twoja silna strona kobiecości. Wspieramy siebie nawzajem i to przynosi owoce. Jeśli jesteś przedsiębiorczą, świadomą kobietą, prowadzisz własny biznes i/lub ciekawe projekty, serdecznie zapraszam do Klubu Marka jest kobietą, to miejsce jest właśnie dla Ciebie:

redakcja@biznesnafali.pl
www.facebook.com/markajestkobieta
www.mjkorg.janwaski.stronazen.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here