Home Aktualności 164 kobiety w drodze po spełnienie marzenia i pierwszą pracę w branży...

164 kobiety w drodze po spełnienie marzenia i pierwszą pracę w branży IT. Ruszyła 4.edycja programu mentoringowego Dare IT

1182
0
SHARE
Idealny czas na zmiany? Prawdopodobnie nie istnieje. Dlatego zamiast na niego czekać, warto podjąć pierwszy krok. Nawet najmniejszy ma ogromne znaczenie i przybliża nas do spełnienia marzenia. Poznanie nowego języka obcego, poprawa kondycji, a może zmiana ścieżki zawodowej? W stronę tego ostatniego zmierza 164 kobiet, które otrzymały możliwość wzięcia udziału w programie mentoringowym Dare IT – przeznaczonym dla kobiet, chcących zdobyć swoją pierwszą pracę w branży IT. Właśnie wystartowała jego czwarta edycja.

Pierwszy krok wymaga nie lada odwagi. Zwłaszcza w przypadku istotnej kwestii życiowej, takiej jak przebranżowienie się. Tę odwagę miało niemal 1000 kobiet, które wysłały zgłoszenie do 4. edycji programu mentoringowego Dare IT. 164 z nich będzie miało okazję zawalczyć o swoją przyszłość zawodową w sektorze IT. Pomoże im w tym 188 ekspertek – mentorek domenowych i HR z topowych firm technologicznych, takich jak: Allegro, ING Bank Śląski czy intive. 4. edycja programu mentoringowego Dare IT

4. edycja programu mentoringowego Dare IT

Indywidualne spotkania czas start!Podczas inauguracji 4. edycji programu gościnną prelekcją wygłosiła dr Marta Klimowicz, która opowiedziała o historii kobiet w IT, pierwszych programistkach i cyfrowych dziewczynach w Polsce – pokazała, że feminizacja branży IT nie jest niczym nowym. Teraz rozpoczyna się cykl indywidualnych spotkań, w ramach którego mentorkipodzielą się z uczestniczkami wiedzą i doświadczeniem. Podopieczne otrzymają również dostęp do konsultacji ze specjalistami ds. HR, serii 12 webinarów edukacyjnych prowadzonych przez praktyków i praktyczki z branży IT oraz bezpośredni kontakt z pracodawcami, m.in. podczas targów pracy. Po oficjalnym zakończeniu programu przygoda ze społecznością Dare IT nie kończy się – funkcjonuje także aktywna grupa Dare IT Community na Facebooku oraz Slacku Dare IT.

Mentorki Dare IT

Mentorki Dare IT

Łącznie, podczas czterech edycji do programu aplikowało blisko 5300 osób na 345 miejsc. Za jego sprawą, w ciągu zaledwie trzech edycji, pracę w IT znalazła ponad setka kobiet – aż 65% uczestniczek znalazło pracę w dwa miesiące od ukończenia programu, a 100% z nich ponownie wzięłoby w nim udział. Wszystko po to, by zwiększyć reprezentację kobiet w IT, która obecnie – według danych Komisji Europejskiej – wynosi zaledwie 17 proc.

Czwarta edycja cieszyła się szczególnym zainteresowaniem kobiet z mniejszych miejscowości. Muszę przyznać, że było to dla nas pozytywne zaskoczenie, gdyż naszą misją jest docierania do kobiet także poza dużymi miastami. Chcemy wspomóc ich w zmianie ścieżki kariery i dać dostęp zarówno do edukacji, jak i społeczności wspierających się kobiet ze świata nowych technologii, którą od kilku lat budujemy w Dare IT.

Natalie Pilling, Współzałożycielka Dare IT Natalie Pilling, Współzałożycielka Dare IT

Natalie Pilling, Współzałożycielka Dare IT

21 firm z branży IT i Stanford University na pokładzieOd początku działania programu, Dare IT wsparło już 21 firm z branży IT. Zarówno polskie, jak i międzynarodowe spółki i korporacje, dostrzegają, jak ważną rolę pełnią w kształtowaniu rynku pracy oraz zatrudnieniu kobiet.Potencjał programu dostrzegły zresztą także zagraniczne instytucje. Stanford University, jedna z najlepszych uczelni wyższych na świecie, wspólnie z Dare IT zdecydowała się zrealizować projekt badawczy, którego wyniki pomogą w tworzeniu jeszcze bardziej efektywnych działań w ramach inicjatywy dla kobiet. Rozpoczęły się także pracę nad kolejnym projektem organizowanym we współpracy badawczej ze Stanford University oraz firmą Flying Bisons – liderem na rynku digital consultingu w Polsce. Tym działaniem założycielki Dare IT pragną wypełnić kolejną, dużą barierę stojącą na drodze do zdobycia pierwszej pracy jako projektantka/programistka, czyli brak praktycznego doświadczenia i portfolio.

Zależy nam na tym, żeby dotrzeć do jak największej liczby osób i zaadresować kolejne trudności w podjęciu pierwszej pracy. Stąd propozycja drugiego projektu badawczego nastawionego na zdobywanie i ćwiczenie praktycznych umiejętności projektowych i programistycznych pod okiem ekspertów w branży. Chcemy pomóc początkującym osobom nie tylko stworzyć portfolio lub projekt, ale także umożliwić wygranie płatnego stażu.

Aleksandra Bis, Współzałożycielka Dare IT Aleksandra Bis, Współzałożycielka Dare IT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here