Home Aktualności 76% pracowników wyżej ceni inicjatywy wspierające zdrowy styl życia od stabilnego wynagrodzenia

76% pracowników wyżej ceni inicjatywy wspierające zdrowy styl życia od stabilnego wynagrodzenia

598
0
SHARE

Jeśli nie podwyżka to co? Pracodawcy zdecydowanie odczuwają siłę negocjacyjną, którą daje pracownikom obecna sytuacja na rynku pracy. Według szacunków NBP wzrost wynagrodzeń w 2019 wyniesie 6,8%, a według Ministerstwa Finansów 5,6%. Problemy ze znalezieniem odpowiednich talentów, a także z zatrzymaniem dotychczas zatrudnionych osób stawiają firmy w trudnym położeniu, czyli pracownik prosi o podwyżkę, podczas gdy firma zaplanowała optymalizację budżetu.

Jeśli nie podwyżka to co?

Co zrobić kiedy wiemy, że pracownik zasługuje na podniesienie wynagrodzenia, ale firma nie może sobie na to pozwolić? Po pierwsze – poznać jego oczekiwania wykraczające poza wynagrodzenie. Czy rzeczywiście najważniejsze są pieniądze? Nie, jak pokazuje raport Antal i Sodexo „Cztery osobowości – jeden rynek pracy”, przez 93% pracowników znacznie wyżej ceniona jest bezpośrednia i swobodna atmosfera. Na drugim miejscu pojawia się możliwość wpływu na działania HR i rozwój firmy – taką potrzebę deklaruje 92% badanych, top 3 zamyka oferta elastycznego czasu pracy i pracy zdalnej (81%). Tuż za podium uplasowało się dbanie o zdrowy styl życia pracownika. Benefity tj. konsultacje z dietetykiem, owoce w biurze i dofinansowanie posiłków ważne są dla 76% pracujących Polaków i wyprzedzają stabilność wynagrodzenia (73%). Dodatkowo, prawie 70% doceni, jeśli pracodawca dofinansuje im posiłek w pracy.


Anna Piotrowska-Banasiak

Wyraźnie widać, że nowa rzeczywistość biznesowa wpływa na ewolucje ofert i miejsc pracy. Polacy coraz częściej zwracają uwagę na kwestie związane z jakością życia. Stawiają na zdrowie i doceniają inicjatywy, które będą wpierać ich działania w tym zakresie. Duże znaczenie ma dofinansowanie posiłków jako inicjatywa związana z praktycznym wsparcie domowego budżetu. Jak wynika z raportu, aż 65% respondentów docenia benefity niosące za sobą dodatkowe oszczędności w życiu codziennym. To cenne informacje w kontekście tworzenia środowiska pracy na miarę potrzeb pracowników, którzy w nim uczestniczą – wskazała Anna Piotrowska-Banasiak, Dyrektor Rozwoju w firmie rekrutacyjnej Antal.

Dofinasowanie posiłku to 22% więcej niż podwyżka

Warto wiedzieć, że w przypadku dofinansowania posiłku zatrudniony zyskuje do 22% więcej niż gdyby otrzymał podwyżkę. To także jedyna alternatywa dla pracodawcy, która pozwala zaoszczędzić na składach ZUS. Jak to wygląda w praktyce?


Małgorzata Kroh

Dofinansowanie posiłków pozwala firmie jednocześnie zmotywować pracowników i zyskać oszczędności. Dopłata w wysokości do 190 złotych miesięcznie jest zwolniona ze składki ZUS, a zwiększenie dochodów netto każdego pracownika odbywa się bez konieczności tworzenia ZFŚS. Co więcej, wartość zasilenia kart lunchowych stanowi dla firmy koszt uzyskania przychodu oraz nie jest opodatkowana podatkiem VAT – powiedziała Małgorzata Kroh, Dyrektor Marketingu i Rozwoju w Sodexo Benefits and Rewards Services.

Raport „Cztery osobowości – jeden rynek pracy” opracowany przez Antal i Sodexo prezentuje oczekiwania pracowników wobec idealnego pracodawcy, także w zakresie benefitów pracowniczych. To źródło informacji na temat sposobów motywacji pracownika w zależności od jego osobistych preferencji, doświadczenia, a także branży np. handlu, IT czy finansów.

PR

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here