Home Aktualności Biblioteka managera, premiera: Psychologia szefa 3. Zrozumieć zespół. Fenomen małej grupy

Biblioteka managera, premiera: Psychologia szefa 3. Zrozumieć zespół. Fenomen małej grupy

659
0
SHARE

Każdy szef ma do czynienia z różnymi problemami w zespołach, którymi kieruje. Niejednokrotnie podczas spotkań członkowie grupy zaskakują go na różnych polach. Czasem milczą, świadomie popełniają błędy, narzekają czy nawet atakują swoich zwierzchników.

W obliczu takich sytuacji, formalny szef posądza ich o umyślność, przypisując im złe intencje, co prowadzi do wpadnięcia negatywnych pułapkę negatywnych projekcji. W takiej sytuacji, lider zaczyna wierzyć, że jego pracownicy są leniwi i niezaangażowani. Czuje się lekceważony przez zespół i ma wrażenie, że podwładni podważają jego autorytet. To prowadzi go do wniosku, że jest złym szefem, którego trzeba się pozbyć. Ulegającym tym wyobrażeniom szef, zaczyna traktować swój zespół zgodnie z „odruchem dinozaura”: uciekaj albo walcz. A to prosty przepis na problemy.

Autorzy tej interesującej i pełnej anegdot książki podpowiadają, jak unikać takich zagrożeń, oraz przypominają, jakie są prawdziwe źródła trudnych dla szefa zachowań jego zespołu. Prezentują konkretne narzędzia oraz techniki działania, których każdy szef może użyć, by wykorzystać potencjał zespołu oraz stawiać adekwatne wymagania w każdej fazie rozwoju grupy pracowników.

Warto zastrzec, że z pewnością, to nie jest kolejna książka o zarządzaniu. Porusza za to mało znane zjawisko procesu grupowego. Opisuje fazy rozwoju, którym nieuchronnie podlega każdy zespół ze swoim formalnym liderem. Fenomen małej grupy eksplorowany jest przez autorów tej książki już od ponad trzydziestu lat i ciągle jest obiektem ich wielkiej fascynacji, czemu dają wyraz właśnie w tej pozycji.

Czym jest owy proces grupowy? Fenomen małej grupy stanowi dopełnienie menedżerskiej trylogii Psychologia szefa, której poprzednie części noszą tytuły: Szef to zawód oraz Coaching narzędziowy. Ta publikacja zamyka ten cykl, pozwala zrozumieć i wykorzystać mechanizmy procesu grupowego w budowaniu postawy odpowiedzialności u podwładnych.

Wojciech Haman i Jerzy Gut po raz kolejny przedstawiają ważne motto pracy każdego lidera zespołu: Szef jest od definiowania problemów, a nie od ich rozwiązywania!

Z tej książki można dowiedzieć się przede wszystkim:

–  Jakie są etapy rozwoju każdej grupy

– Jak rozpoznawać ważne potrzeby zespołu

– Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami zespołu, a zwłaszcza z marudzeniem i narzekaniem

– Jak budować samodzielność i odpowiedzialność w zespole oraz prowadzić go do pola wpływu.

O autorach

Wojciech Haman (ur. w 1954 roku) jest właścicielem firmy szkoleniowej Kontrakt OSH. Specjalizuje się w szkoleniach dla szefów z zakresu psychologii zarządzania i psychologii sprzedaży, wdrażania procedur coachingowych i rekrutacyjnych, indywidualnym coachingu dla Wyższej Kadry Kierowniczej oraz pomocy w rozwiązywaniu realnych konfliktów wewnątrz firm. Jest twórcą oryginalnych, autorskich standardów: handlowych, szefowskich i negocjacyjnych. Założył  Polską  Szkołę Trenerów Biznesu, Polską Szkołę Coachingu Kontrakt oraz Ośrodek Negocjacji Kontrakt. Stworzył poradniki biznesowe i filmy szkoleniowe, a także metody coachingu narzędziowego. Jest inicjatorem realnych negocjacji wewnątrz firm i wdrożeń systemów coachingowych.

Jerzy Gut (ur. w 1955 roku) jest współwłaścicielem firmy szkoleniowej Kontrakt OSH. Specjalizuje się w pracy dla wyższej i najwyższej kadry kierowniczej, pomocy przy rozwiązywaniu konfliktów i problemów wewnątrz firm. Zajmuje się coachingiem handlowym i szefowskim oraz coachingiem indywidualnym dla menedżerów.

Twórca oryginalnych, autorskich standardów: handlowych, szefowskich i negocjacyjnych. Założyciel Polskiej Szkoły Trenerów Biznesu, Polskiej Szkoły Coachingu Kontrakt oraz Ośrodka Negocjacji Kontrakt. Autor poradników biznesowych i filmów szkoleniowych oraz metody coachingu narzędziowego. Inicjator realnych negocjacji wewnątrz firm i wdrożeń systemów coachingowych.

Kliknij aby dowiedzieć się więcej o książce, na stronie wydawnictwa OnePress

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here