Home Aktualności Gdańskie Nagrody Równości wręczone

Gdańskie Nagrody Równości wręczone

1118
0
SHARE

Tegoroczną Gdańską Nagrodę Równości otrzymały trzy kobiety Elisabeta Căldăra, Patrycja Medowska oraz Elżbieta Rutkowska. Chociaż ich praca dotyczy różnej tematyki, wszystkie działają dla jednego celu – równości i sprawiedliwości społecznej. Nagroda jest przyznawana od trzech lat.

– To zaszczyt znaleźć się w gronie osób o tak otwartych sercach i umysłach, a równocześnie nieugiętych i wytrwałych  – mówił podczas gali Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji – Nominowanych zostało 13 nieszablonowych postaci i szczerze, każda i każdy z nich zasługuje na taką nagrodę. Jednak jak to z nagrodami bywa trzeba było dokonać wyboru.

Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza ma formę pieniężną, wynosi ona 3300 zł brutto. Ponadto laureatki otrzymały Gdańską Odznakę Równości, zaprojektowaną przez gdańskiego artystę, autora biżuterii i bursztynnika Giedymina Jabłońskiego. Jej wzór to postaci ludzkie trzymające się za ręce wokół bursztynu, symbolizującego słońce. Nagroda wręczana jest od 2017 roku. Oprawę muzyczną tegorocznej gali zapewnili zespół „Remont Pomp” oraz artyści Tomasz Gadecki (saksofon) i Adam Żuchowski (kontrabas).

Gala jest nie tylko okazją do docenienia osób, które w sposób szczególny zasłużyły się dla Gdańska w obszarze sprawiedliwości społecznej, równości i różnorodności miasta. To również czas, aby przypominać o  Modelu na rzecz Równego Traktowania, w powstanie którego zaangażowanych było wiele organizacji pozarządowych. Model opiera się na idei, że zrównoważony rozwój społeczny, ekonomiczny, kulturowy, jest możliwy tylko dzięki różnorodności jaką tworzą sami mieszkańcy  – bez względu na wiek, płeć, wyznanie, pochodzenie, orientację seksualną czy status społeczny. Wszyscy mają prawo do pełnego uczestnictwa w życiu miast, do korzystania z usług i świadczeń miejskich. Gala podsumowuje działania na rzecz równości w Gdańsku oraz pozwala świętować zaangażowanie i dorobek społeczności i organizacji pozarządowych przeciwdziałających wykluczeniu i dyskryminacji.

Nagrodzone:

Elisabeta Mîndra Căldăr
Pani Elisabeta Caldarar jest kobietą ze społeczności romskiej, imigrantką z Rumunii, na co dzień mieszkającą w osadzie w Gdańsku-Osowej i pracującą w letniej wielokulturowej świetlicy romskiej. Świetlica to pierwszy w Polsce projekt skierowany do dzieci, których dotyka zjawisko żebractwa, są to głównie dzieci imigrantów romskich. Praca Mîndry polegała na peer workingu, tzn. że jako osoba z hermetycznej społeczności, do której kierowany jest projekt, wykonuje swoją pracą wewnątrz społeczności romskiej – co stanowi jej nieocenioną kompetencję, której nikt inny w projekcie nie posiada. W świetlicy pomagała w utrzymaniu porządku i opiece nad dziećmi. Namawiała rodziny do udziału w zajęciach świetlicy, często narażając swoją pozycję wewnątrz grupy, będąc krytykowaną, atakowaną i oskarżaną o zdradę za to, że pracuje z Gadźiami (określenie używanie przez Romów do opisu ludzi nie będących Romami). Mîndra codziennie rano – zanim pozostali członkowie zespołu świetlicy rozpoczynali pracę- zbierała dzieci z osady i przekonywała rodziców, aby przekazali jej dzieci. W tym celu robiła obchód wśród dziewięciu baraków znajdujących się w osadzie. Często poranne rozmowy z rodzinami przeradzały się w kłótnie, podczas których pod adresem kobiety kierowane były obelgi i groźby. Niemniej jednak, ze względu na dobro społeczności i wiarę w możliwość zmiany, Mîndra przyjęła tę rolę ze świadomością czekających ją ewentualnych sankcji i zagrożeń.

Patrycja Medowska
Pani Patrycja Medowska jest zastępczynią dyrektora Europejskiego Centrum Solidarności i szefową Wydziału Kultury Obywatelskiej. Konsekwentna postawa dyrekcji ECS, która nigdy nie ugięła się przez presją zewnętrzną i nie wycofała swojego poparcia dla równości, jest zasługą całego zespołu wraz z dyrektorem Basilem Kerskim, jednak nominacja dla Patrycji Medowskiej jest pokazaniem jak ważnym ogniwem tego zespołu jest nominowana.

Patrycja Medowska była pierwszym kontaktem, pierwszą osobą, do której gdańscy aktywiści i aktywistki przychodzili ze swoimi pomysłami na równościowe akcje, m.in. debata dot. tęczowych rodzin w czasie I Marszu Równości, (braku) praw osób LGBT, powstanie Programu Praktyki Obywatelskiej dla Imigrantów i Imigrantek. To ona jest inicjatorką programu Solidarność Codziennie, przestrzeni, gdzie realizowane mogą być wszystkie ważne i równościowe pomysły gdańskich społeczników. To wreszcie gdyby nie jej otwartość na różnorodność, ciekawość świata i zapraszająca do rozmowy postawa, ECS nie byłby tym samym miejscem – nie tętniłby życiem i nie kształtował postaw gdańszczan i gdańszczanek. Nie stałby się miejscem, gdzie osoby wykluczone czują się bezpiecznie, jak u siebie.

Warto też dodać, że Patrycja Medowska od dwóch lat jest także tutorką Szkoły Liderów PAFW – Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Szkoła Liderów. Dzięki jej pracy Pomorze zyskuje nowych, równościowych liderów i liderki budujących społeczną zmianę.

Elżbieta Rutkowska
Elżbieta Rutkowska jest wizjonerką pracy partnerskiej, u podstaw której leżą wartości równości i solidarności społecznej. Od 9 lat jest zaangażowana w działania równościowe prowadzone na terenie Gdańska. Dzięki niej zacieśniła się współpraca Trójmiejskiej Akcji Kobiecej, która obecnie zrzesza 14 organizacji i inicjatyw, mających na celu działania na rzecz szeroko rozumianej równości, w tym równości praw kobiet. Wizjonerskie podejście oraz praktyczna praca nominowanej pozwoliła na m.in. na realizację Manify Trójmiasto w modelu współpracy wielu podmiotów, która począwszy od 2012 odbywa się regularnie co roku (także w roku 2019). Dzięki nominowanej Trójmiejska Akcja Kobieca nawiązała kontakt z Kongresem Kobiet, co zaowocowało organizacją regionalnych Kongresów Kobiet Pomorza w Gdańsku, w których organizację Elżbieta Rutkowska jest od samego początku zaangażowana. Nominowana animuje także działalność Chóru TAK, organizuje m.in. warsztaty świeckiego rodzicielstwa, prowadzi Klub Sąsiedzki przy Świetlicy Krytyki Politycznej, włączyła się w budowę od podstaw Gdańskiego Centrum Równego Traktowania, współorganizowała działania edukacyjne dla migrantów z Ukrainy oraz brała udział w przygotowaniu Centrum Równościowego podczas obchodów 4 czerwca w Gdańsku w ECS.

UM GDAŃSK

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here