Home Aktualności Kobiety przełomu. One nie bały się wolności. Transformacja była kobietą

Kobiety przełomu. One nie bały się wolności. Transformacja była kobietą

837
0
SHARE

Kobiety przełomu, które nie bały się wolności i odpowiedzialności. Bohaterki zabierają nas w sentymentalną podróż do niezwykłych czasów, kiedy to odnosiły pierwsze sukcesy, które zmieniły ich życie. Poznajemy tę dekadę z perspektywy kobiet wkraczających w nią z niespotykanym dotąd impetem i odwagą.  

Premiera ksiązki już 11 marca 2020.

Lata 90. to niezwykły czas przemian politycznych i społecznych, ale także kulturowych. Przez wiele lat pomijano istotną rolę kobiet w tym okresie. Ta książka udowadnia, że nie powinno tak być.

Dwanaście inspirujących rozmów z gwiazdami lat 90.

Aneta Kręglicka ‧ Katarzyna Groniec ‧ Nina Kowalewska-Motlik ‧ Janina Ochojska ‧ Agnieszka Kręglicka ‧ SHAZZA ‧ Dorota Segda ‧ Joanna Klimas ‧ Katarzyna Figura ‧ Jolanta Fraszyńska ‧ Iwona Guzowska ‧ Ilona Łepkowska

W Polsce upada komunizm. Otwiera się dla nas nowy, kolorowy świat. Pojawiają się pierwsze supermarkety, nowoczesne reklamy telewizyjne, zachodnie rozrywki. Jednak lata 90. to również czas absurdów, paradoksów i zaskakujących zwrotów. W tej rzeczywistości musi się odnaleźć wiele kobiet. Polki uczą się żyć na nowych zasadach. Praca zaczyna być dla nich szansą na samorealizację. Nie tyle muszą pracować, ile chcą to robić i odnoszą w swoich dziedzinach spore sukcesy.


Premiera: 11 marca 2020

Iwona Guzowska jako pierwsza kobieta w Polsce rozpoczyna zawodową karierę bokserską.

Katarzyna Figura zostaje gwiazdą międzynarodowego formatu i ikoną seksu.

Nina Kowalewska-Motlik kieruje wydawnictwem sprzedającym książki w milionowych nakładach. To ona wprowadza w Polsce walentynki.

W Polsce rodzi się disco polo, a Shazza staje się jego królową.

Nieznana szerzej licealistka dostaje główną rolę w Metrze. Tak rozpoczyna się kariera Katarzyny Groniec.

Janina Ochojska jedzie z pomocą humanitarną na ogarnięte wojną tereny byłej Jugosławii.

Ilona Łepkowska zostaje okrzyknięta królową polskich seriali. Stworzone przez nią historie wzruszają miliony

Polaków. Lata 90 to również czas Anety Kręglickiej, Doroty Segdy, Joanny Klimas, Jolanty Fraszyńskiej i Agnieszki Kręglickiej.

Bohaterki zabierają nas w sentymentalną podróż do niezwykłych czasów, kiedy to odnosiły pierwsze sukcesy, które zmieniły ich życie. Poznajemy tę dekadę z perspektywy kobiet wkraczających w nią z niespotykanym dotąd impetem i odwagą.

Autorki książki:

Katarzyna Jurkowska

Dziennikarka, reportażystka, scenarzystka. W trakcie swojej zawodowej przygody z mediami – wydawca i realizatorka licznych telewizyjnych programów kulturalnych, rozrywkowych i publicystycznych (m.in. talk-show poświęcony twórcom Niedziela z…, telenowela dokumentalna o polskiej emigracji Wyjechani). Współautorka książki Życie we dwoje, która głosami internautów zwyciężyła w plebiscycie „Najlepsza książka psychologiczna i poradnik” w 2012 roku.

Dekada przełomu to dla niej wejście w dorosłość związane z przeprowadzką z rodzinnej Łodzi do stolicy. To pierwszy, jeszcze studencki, reportaż o Agnieszce Osieckiej, pisany pod okiem Krzysztofa Kąkolewskiego. We wspomnieniach z tego czasu zachowała również modne wówczas spodnie bojówki, piosenki z Metra oraz przełomowe spektakle Teatru Rozmaitości.

Katarzyna Kościelak

Dziennikarka, dokumentalistka, scenarzystka. Autorka reportaży i filmów dokumentalnych (m.in. Szafa polska 1945–89, o historii mody w PRL, i Bard – o życiu i twórczości Jacka Kaczmarskiego – nagrodzony Złotą EMIGRĄ na Festiwalu Filmów Emigracyjnych w roku 2017 oraz główną nagrodą na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny” w roku 2014). Italianistka i tłumaczka z języka włoskiego (m.in. Bracia przeklęci: historia masonerii włoskiej Roberta Gervaso, wyd. Twój Styl).

Spośród wielu wrażeń, jakie zachowała w pamięci z ostatniej dekady XX wieku, wymienia swoje debiutanckie teksty pisane na pierwszym komputerze dla tygodnika „Filipinka”, pierwszego wysłanego e-maila, a także modę – buty martensy i długie, luźne płaszcze.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here