Home Aktualności Markowo rekomendujemy: Inżynierki 4.0 w obliczu zmian klimatu – czwarta edycja programu...

Markowo rekomendujemy: Inżynierki 4.0 w obliczu zmian klimatu – czwarta edycja programu edukacyjnego Siemensa

730
0
SHARE
Z myślą o zwiększaniu kompetencji cyfrowych młodych kobiet – a tym samym ich szans na rynku pracy – Siemens już po raz czwarty zaprasza studentki uczelni technicznych do udziału w programie edukacyjnym „Inżynierki 4.0”. Uczestniczki będą mogły wziąć udział w serii webinarów prowadzonych przez ekspertów Siemensa oraz firm partnerskich. Pierwszy z czterech dni warsztatowych zaplanowany jest na 30. listopada. Rejestracja odbywa się poprzez formularz na stronie: www.siemens.pl/inzynierki4-0. Nowością w tegorocznej edycji programu będą zagadnienia z zakresu nowoczesnej energetyki i inteligentnych budynków.

Jak wynika z Raportu Naukowego UNESCO[1] opublikowanego w lutym br. pomimo niedoboru inżynierów w większości dziedzin technologicznych napędzających czwartą rewolucję przemysłową, kobiety nadal stanowią zaledwie 28% absolwentów kierunków inżynierskich. Autorzy raportu podkreślają, że ze względu na rosnący wpływ technologii na priorytety społeczne, niedostateczna reprezentacja wkładu kobiet w badania i rozwój oznacza, że ​​ich potrzeby mogą być pomijane przy projektowaniu produktów mających wpływ na nasze codzienne życie. To jeden z wielu powodów, dla których Siemens organizuje coroczny program „Inżynierki 4.0”, mający na celu zachęcenie młodych kobiet do zajmowania swojego miejsca w świecie nowych technologii.

Trzy przeprowadzone dotychczas edycje warsztatów pokazały, że zapotrzebowanie na programy edukacyjne w zakresie Przemysłu 4.0 przeznaczone dla kobiet jest wciąż ogromne. Program Siemensa jest skierowany do studentek polskich uczelni technicznych, a jego celem jest zapewnienie im solidnej dawki wiedzy praktycznej i merytorycznej, a także możliwość budowania relacji w świecie biznesu.

– Pomimo, że w ostatnich latach nastąpiła pewna poprawa niektórych trendów dotyczących reprezentacji kobiet w dziedzinach STEM, Unia Europejska wciąż boryka się z ich niedoborem w zawodach inżynierskich. Niestety już na etapie edukacji funkcjonujące wciąż w społeczeństwie stereotypy stanowią poważną przeszkodę dla równości pomiędzy uczniami, które – wyniesione na rynek pracy – pogłębiają lukę w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn w zawodach z zakresu STEM – mówi Wiesława Czarnecka-Stańczak, dyrektorka HR w Siemens Polska. – Na szczęście w obecnych czasach coraz bardziej zwraca się uwagę na różnorodność pracowników. W Siemensie chcemy wspierać ten trend i to między innymi dlatego organizujemy co roku program „Inżynierki 4.0”.

Program wpisuje się w realizowaną przez Siemens strategię diversity & inclusion, mającą na celu budowanie kultury włączającej, zapewniającej miejsce w świecie przemysłu i nowych technologii dla przedstawicieli zróżnicowanych grup społecznych. Jedną z nowości tegorocznej edycji programu będą sesje dedykowane wyzwaniom, z jakimi młode kobiety mierzą się na rynku pracy oraz odnoszące się do uprzedzeń, nierówności i tego, jak sobie z nimi radzić. Prelegenci poruszą m.in. tematy Gender Pay Gap, tworzenia relacji w biznesie oraz zarządzania wizerunkiem.

Jak co roku, nie zabraknie także zajęć związanych z umiejętnościami czysto technicznymi. W najnowszej edycji nacisk będzie położony na funkcjonowanie w świecie przyszłości. Uczestniczki zapoznają się z tematyką automatyki, robotyki i Digital Enterprise oraz – po raz pierwszy w historii programu – z tematami z zakresu nowoczesnej energetyki i inteligentnych budynków.

– Żyjemy w czasach, kiedy wszystko staje się inteligentne. Obecnie już nie tylko telefony czy sprzęty AGD mogą być „smart” – mówimy tu o całych inteligentnych budynkach i miastach. Wprowadzanie do obiektów rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej pomaga poprawiać ich wydajność energetyczną i ograniczać ślad węglowy – a są to szczególnie istotne elementy w dążeniu do zrównoważonego rozwoju. Dlatego cieszymy się, że możemy włączyć tę tematykę do naszego programu dla inżynierek. Wierzymy, że dostarczymy uczestniczkom wszechstronną wiedzę z wielu obszarów i pokażemy im różnorodność dostępnych dla nich kierunków rozwoju. Mamy nadzieję, że dzięki temu będą mogły już na tym etapie skuteczniej podejmować decyzje dotyczące swojej kariery zawodowej, a rynek zyska lepiej przygotowanych specjalistów mówi Cezary Mychlewicz, dyrektor ds. marketingu branż przemysłowych w Siemens.

Na studentki uczelni technicznych zainteresowane programem czekają cztery dni warsztatowe, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia. Podczas warsztatów – jak co roku – zostanie ogłoszony konkurs dla chętnych uczestniczek. W puli nagród znalazło się szkolenie z zakresu CNC w Siemensie, wybrane szkolenie z zakresu robotyki w firmie KUKA, a także indywidualny warsztat o wyzwaniach dla polskiej energetyki w kontekście zielonej transformacji z ekspertką Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu.

Patronat nad tegoroczną edycją warsztatów „Inżynierki 4.0” objęła Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Partnerem merytorycznym został Krajowy Ośrodek Zmian Klimatu. Partnerami programu są firmy Brintons Agnella, KUKA oraz Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

Udział w programie jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich chętnych. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza kontaktowego i krótkiej ankiety, która pomoże organizatorom lepiej zrozumieć wyzwania i potrzeby młodych inżynierek na rynku pracy.

Więcej informacji i rejestracja do programu: www.siemens.pl/inzynierki4-0


[1] https://en.unesco.org/news/unesco-research-shows-women-career-scientists-still-face-gender-bias

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here