Home Aktualności „Walentynowicz. Anna szuka raju”. Prywatna historia kobiety legendy. Strajk 1980. To od...

„Walentynowicz. Anna szuka raju”. Prywatna historia kobiety legendy. Strajk 1980. To od niej wszystko się zaczęło

851
0
SHARE
Dziś, 14.08 o godz. 16.30 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w ramach „Święta Wolności i Demokracji” odbędzie się spotkanie z autorami książki „Walentynowicz. Anna szuka raju” – prywatna historia kobiety legendy, „przodującej spawaczki”, „bohaterki Sierpnia ’80”, „symbolu Solidarności”. Książka Doroty Karaś i Marka Sterlingowa to nie tylko potrzebna lekcja historii. To opowieść o współczesnej Polsce.

14 sierpnia będziemy obchodzili 40. rocznicę strajku w Stoczni Gdańskiej. 

Genialna biografia Doroty Karaś i Marka Sterlingowa „Walentynowicz. Anna szuka raju” – historia kobiety, której zwolnienie z pracy było impulsem do masowego buntu i utworzenia Solidarności, pozwala spojrzeć z nowej perspektywy nie tylko na wydarzenia, które zmieniły losy Polski, lecz również na to, co właśnie dzieje się na naszych oczach.

Spotkanie autorskie, 14.08, godz. 16.30 ECS Gdańsk

transmisja na żywo | gdansk.pl, ecs.gda.pl, fb.com/ecsgdansk, fb.com/gdanskpl 
miejsce | ECS, sala wystaw czasowych
wstęp | rezerwacja miejsc online + wstęp wolny

„Walentynowicz. Anna szuka raju”

„To opowieść pełna czułości i wrażliwości, ale prawdziwa, bez podlizywania się bohaterce. O kobiecie, która stała się legendą i tej legendy nie udźwignęła, a przede wszystkim o skrywanej przez te wszystkie lata tajemnicy, do której autorzy dotarli dopiero po jej śmierci.

W książce znajdziemy też odpowiedź na to najważniejsze od lat pytanie – jak to się stało, że tych kilka odważnych osób, które zmieniły historię świata, odnosząc największe w swoim życiu zwycięstwo, tak bardzo się ze sobą skłóciło i znienawidziło.”
/Cezary Łazarewicz/

../../category/marka-jest-kobieta/page/30/index-2.htm

Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. „Przodująca spawaczka”, „bohaterka Sierpnia ’80”, „symbol Solidarności”.

Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.

Rok 1950, Stocznia Gdańska szuka spawaczy. Anna zgłasza się na kurs, chce być najlepsza. Już wkrótce o jej wzorowej pracy dla Polski Ludowej napiszą gazety.

Rok 1980, rodzi się Solidarność. Zwolnienie Anny z pracy wywołuje strajk w stoczni, do protestu przyłączają się setki zakładów pracy. Z przykładnej działaczki staje się dla partii wrogiem numer jeden. Jej upór i ambicja wkrótce dadzą się we znaki wszystkim.

Jej życie prywatne skrywa wiele tajemnic. Anna nie opowiada o tym, co przeżyła w czasie wojny. Ucieka od rodziny, która zabrała ją z Wołynia. Będąc w ciąży, rozstaje się z ojcem dziecka. Nikomu, nawet synowi, nie zdradzi jego tożsamości. Szczęśliwe małżeństwo z Kazimierzem kończy przedwczesna śmierć męża. Przez dużą część życia Anna toczy walkę z nowotworem.

Dorota Karaś i Marek Sterlingow dotarli do nigdy nie publikowanych archiwalnych nagrań i dokumentów. Odwiedzili rodzinę Anny w Ukrainie, skłonili do zwierzeń jej syna Janusza Walentynowicza. Rozmawiali z przyjaciółmi i przeciwnikami Anny: Lechem Wałęsą, Bogdanem Borusewiczem, Hanną Krall, Krzysztofem 2, agentem, który zaważył na relacjach Anny z Wałęsą. Przeczytali w IPN-ie teczki związane z działalnością opozycji.

../../category/marka-jest-kobieta/page/30/index-2.htm

Wydawnictwo ZNAK

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here