Home Aktualności Zapraszamy na 9. NDI Sopot Classic. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 28 lipca –...

Zapraszamy na 9. NDI Sopot Classic. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny 28 lipca – 4 sierpnia 2019

594
0
SHARE

Jeden z najważniejszych festiwali na mapie polskich festiwali muzycznych. Odbywa się w Sopocie w okresie letnim–zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia.

Festiwal powstał z inicjatywy Wojciecha Rajskiego – dyrygenta, dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot i władz miasta Sopotu.

Przez lata ewaluowała formuła Festiwalu, ale od początku swojego istnienia Festiwal oferuje widzom spotkania z artystami o międzynarodowej renomie i unikalne produkcje artystyczne.

Wyjątkowość Sopot Classic polega m.in. na tym, że Festiwal samodzielnie produkuje większość festiwalowych wydarzeń-koncertów, a uzupełnieniem programu są występy zespołów gościnnych.

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje Roberto Alagna – artysta występujący na najważniejszych scenach operowych i estradach koncertowych świata, należący do grona najwybitniejszych współczesnych tenorów . W swoim repertuarze posiada ponad sześćdziesiąt ról operowych. Jest jednym z niewielu artystów klasycznych, który sprzedaje nagrania w nakładach liczonych w setkach tysięcy egzemplarzy. Wkrótce Roberto Alagna po raz setny wystąpi w Royal Opera House. Soliście towarzyszyć będzie Polska Filharmonia Kameralna Sopot , koncert poprowadzi maestro Marcello Mottadelli.

Il pomo d’oro to jeden z najciekawszych na rynku muzycznym zespołów barokowych. Orkiestra regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych i na festiwalach w całej Europie i systematycznie dokonuje nagrań płytowych. Mimo krótkiego stażu zespół zdołał zjeździć już niemal całą Europę, dając liczne koncerty. Podczas sopockiego koncertu zaprezentują się w repertuarze haendlowskim. Z orkiestrą wystąpią solistki Inga Kalna (sopran) oraz Maite Beaumont (mezzosopran).

Włodek Pawlik, laureat nagrody Grammy zaprezentuje najnowszy projekt Pawlik/Moniuszko – Polish jazz. Album zainspirowany przez kompozycje Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Usłyszymy najsłynniejsze arie i pieśni: m.in. Prząśniczkę, Ten zegar stary, Szumią jodły na szczycie…, w zupełnie nowej odsłonie i mistrzowskiej interpretacji.

Jak co roku jeden z koncertów Międzynarodowego Festiwalu Sopot Classic poświęcony został twórczości polskich kompozytorów. W bieżącym roku odbył 5. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. W czasie koncertu usłyszą państwo kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Łukaszewskiego oraz laureata I nagrody Andrzeja Ojczenasz. Wystąpi Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcja maestro Rodrigo Tomillo.

Tradycją naszych koncertów festiwalowych są wieczory tematyczne, prezentujące kulturę danego kraju. Podczas Koncertu zabierzemy widzów nad piękny modry Dunaj, do światowej stolicy muzyki. Z Wiedniem związanych było więcej słynnych kompozytorów niż z jakimkolwiek innym miastem, a muzykę w Wiedniu „czuć” dosłownie w powietrzu: to kolebka walca i operetki. Na scenie pojawi się Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą Pawła Przytockiego oraz cenieni soliści: Adriana Ferfecka (sopran), Mariusz Godlewski (baryton), Joanna Maja Jasnowska (fortepian) oraz Simon Höefele (trąbka).

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.

Sponsorem tytularnym festiwalu jest Grupa NDI.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here