Home Aktualności Premiera 2021: Mary Welford i jej Budowanie pewności siebie. Wyd. GWP

Premiera 2021: Mary Welford i jej Budowanie pewności siebie. Wyd. GWP

1264
0
SHARE
Już w lutym ukaże się książka Mary Welford pt. „Budowanie pewności siebie. Podejście skoncentrowane na współczuciu” nakładem wydawnictwa GWP.

../../category/aktualnosci/page/39/index-1.htm

Żyjemy w świecie, który nieustannie nakłania nas do osądzania i oceniania samych siebie. W świecie, w którym dominuje pogląd, że uszczęśliwić nas mogą jedynie sukces, osiągnięcia i działanie. Nic więc dziwnego, że wielu z nas ma skłonność do mierzenia własnej wartości poprzez porównania z innymi. A gdy nie udaje nam się zrealizować własnych celów i zamierzeń, odczuwamy przygnębienie, niepokój, złość, a nawet wstyd. Nasza pewność siebie rośnie, kiedy wszystko układa się po naszej myśli, i gwałtownie spada, kiedy napotykamy trudności. Uaktywnia się wewnętrzny krytyk, który osłabia wiarę w siebie i poczucie własnej wartości – a to z kolei utrudnia radzenie sobie z tym, co spotyka nas w życiu.

Jak zatem zbudować pewność siebie, która pozostanie niezależna od zewnętrznych okoliczności?

Mary Welford zachęca w swojej książce do rozwijania samowspółczucia, które stanowi fundament pewności siebie. Współczucie dla samego siebie nie ma nic wspólnego z litością, słabością czy pobłażaniem sobie. To wybór, którego dokonujemy. Zamiast bezwzględnej krytyki – wybieramy patrzenie na siebie z życzliwością, akceptacją i empatią. Zamiast karać się za błędy – dajemy sobie prawo do ich popełniania. Zamiast postrzegać sukcesy i porażki jako wyznaczniki naszej wartości – traktujemy je jako przemijające elementy życiowego doświadczenia.

Współczucie dla samego siebie to także uważność i pełen akceptacji kontakt z samym sobą, umiejętność rozpoznawania swoich uczuć, potrzeb i problemów oraz praca nad tym, by rezygnować z tego, co nam nie służy. To w końcu troska o siebie – ze wszystkimi niedoskonałościami i błędami.

Pewność siebie wymaga pracy. Jest czymś, co rozwijamy, a nie czymś, z czym po prostu przychodzimy na świat. Pewność siebie zbudowana na samowspółczuciu jest trwała. Niezależnie od tego, co dzieje się dookoła, dzięki niej czujemy się silni i odporni. Wiemy, że skutecznie poradzimy sobie ze wszystkim, co przyniesie życie.

Dzięki tej książce:

  • zrozumiesz funkcjonowanie systemów regulacji emocjonalnej,
  • dowiesz się, czym jest samowspółczucie i dlaczego jest tak ważne,
  • przestaniesz działać na własną niekorzyść i osłabiać siebie,
  • uporasz się z wewnętrznym krytykiem,
  • zbudujesz trwałą pewność siebie.

Wielu ludzi cierpi w milczeniu i skrycie, zmagając się z różnymi problemami, które mogą mieć związek z brakiem pewności siebie i ze skłonnością do samokrytycyzmu. Niektórzy wstydzą się siebie lub złoszczą się na siebie, z kolei inni boją się, że nie będą w stanie poradzić sobie z czymś w określony sposób. Niestety wstyd może powstrzymywać wielu z nas przed sięgnięciem po pomoc. Ale otwierając swoje serce na współczucie oraz uznając nasze wspólne człowieczeństwo i podatność na cierpienie, możemy postawić pierwsze kroki na drodze ku radzeniu sobie z takimi trudnościami w nowy, skuteczniejszy sposób. Niech moje pełne współczucia życzenia towarzyszą ci w twojej podróży!

prof. Paul Gilbert
współautor książki Uważne współczucie,
członek British Psychological Society

Mary Welford proponuje nowe podejście do budowania pewności siebie. Nie polega ono na okrucieństwie ciągłego porównywania się z innymi, wartościowania czy iluzji potrzeby doskonałości. Nie popiera ani ciągłego krytykowania siebie, ani narcystycznych zapędów. Pomaga zrozumieć, że błędy są czymś naturalnym, że nie zawsze wszystko będzie nam wychodzić, że nie mamy kontroli nad każdym aspektem życia. Potrzebujemy trenować się w mądrej postawie odwagi wobec różnych okoliczności życiowych. W podejściu współczucia właśnie odwaga jest pierwszą cechą, od której zaczynamy nasz trening – trening w byciu dojrzałym, mądrym człowiekiem.

dr Julia E. Wahl
The Mind Institute, Uniwersytet SWPS, CFT Polandwww.mindinstitute.com.pl

Dr Mary Welford – konsultantka w dziedzinie psychologii klinicznej, mieszka i pracuje w regionie South West England. Wniosła swój wkład w rozwój i praktyczne zastosowanie technik poznawczo-behawioralnej terapii rozmaitych problemów, takich jak lęk, obniżony nastrój, psychoza i zaburzenia samooceny. Zauważyła jednak, że model poznawczo-behawioralny okazuje się w pewnych przypadkach mało pomocny, a zmiana myślenia niekoniecznie prowadzi do zmiany uczuć. Terapia skoncentrowana na współczuciu stanowi podejście, którego celem jest uporanie się z owym osłabieniem związku między głową a sercem. Welford z dużą otwartością mówi o tym, jak zastosowanie tej terapii zmieniło jej życie, a także życie osób, z którymi pracowała.

Doktor Welford jest prezesem Compassionate Mind Foundation, a od kilku lat angażuje się w działania British Association for Behavioural and Cognitive Psychotherapies. Współpracując z Paulem Gilbertem, pomogła w opracowaniu terapii skoncentrowanej na współczuciu. Obecnie zajmuje się zastosowaniem tego podejścia w środowisku edukacyjnym.

GWP

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here