Home Aktualności Prezydent Gdańska dołączyła do wolontariuszy szyjących maseczki

Prezydent Gdańska dołączyła do wolontariuszy szyjących maseczki

729
0
SHARE

Igły, nici i maszyny w ruch! Prezydent Gdańska wspólnie z gdańskimi wolontariuszkami i wolontariuszami szyła maseczki. W sumie w Gdańsku i na całym Pomorzu w akcji uczestniczy 1 500 osób.

Co prawda nie mam wielkich zdolności manualnych, ale przy odpowiednim instruktażu każdy da radę. Całe dzieciństwo wychowywałam się przy maszynach do szycia, więc sama maszyna nie jest dla mnie tajemniczym urządzeniem – mówiła podczas szycia prezydent Gdańska. Sposób na domowe uczycie maseczki tłumaczyła Karola Dwórznik z pracowni Koty na Płoty. W sumie w Gdańsku i na całym Pomorzu zaangażowało się w tę pracę ponad 1 500 osób. – Do naszej akcji zgłaszają się bardzo różne osoby, wiele organizacji pozarządowych, każdy kto potrafi szyć, ma maszynę, może wciąż do naszej inicjatywy dołączyć – dodaje Karola Dwórznik.

Fundacja AidRatunek utworzyła konto na portalu zrzutka.pl – Nie każdy ma umiejętności i możliwości, żeby szyć osobiście, ale każdy może wesprzeć tę inicjatywę. Potrzebne są fundusze na zakup materiałów i jako miasto Gdańsk wspieramy te działania, ale proszę również Państwa o wsparcie takich inicjatyw – dodaje prezydent Gdańska.

Wszystko zaczęło się w połowie marca – Gdy 16 marca uruchomiliśmy nasz formularz zamówień maseczek na www.nieladafundacja.org/szyjemy-maseczki oprócz trójmiejskich placówek medycznych zgłosiły się także szpitale z całego Pomorza. Naturalną reakcją była potrzeba stworzenia sztabów terenowych bliżej zlokalizowanych tychże instytucji. Wystarczył jeden telefon do zaprzyjaźnionych organizacji z Tczewa i z Lęborka, by zorganizować lokalną pomoc. Wejherowo, Słupsk, Bytów, Malbork i okolice głosiły się nas same. – wspomina Magda z Fundacji Nielada Historia, koordynująca całą akcję.

Sterylizację maseczki można przeprowadzić domowym sposobem, piorąc w wysokiej temperaturze i następnie prasując. Należy pamiętać, że taka maseczka może być używana przez maksymalnie 2 godziny. Jest szczególnie przydatna podczas wyjścia z domu do sklepu, czy apteki.

Gdansk.pl

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here