Home Aktualności Jak stworzyć CV na miarę nowych czasów, potrzeb i trendów?

Jak stworzyć CV na miarę nowych czasów, potrzeb i trendów?

1398
0
SHARE

W najbliższych tygodniach wielu z nas będzie musiało zmierzyć się z zupełnie nowym rynkiem pracy, przejrzeć oferty pracodawców i przygotować dokumenty aplikacyjne. Szczególnie dla osób, które od wielu lat zajmowały jedno stanowisko, może to okazać się problematyczne. Jak stworzyć CV na miarę aktualnych potrzeb i trendów?

Nie wszystkich recesja dotknie w podobny sposób – dla części osób poszukiwanie nowej pracy będzie związane z zupełną zmianą ścieżki kariery, szczególnie w branżach eventowej, hotelarskiej czy turystycznej. Czy zaktualizowanie ostatniej wersji CV o nowe doświadczenia zawodowe i wysłanie go do pracodawców zapewni nam sukces w postaci zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną?  


Renata Kałużna

– Niestety nie. Poprzednie CV przygotowywane było w zupełnie innej rzeczywistości. Odnosiło się do innych opisów stanowisk, inne były też oczekiwania pracodawców wobec pracowników. Warto napisać swój zawodowy życiorys od początku, kierując się logiką obecnego otoczenia gospodarczego – mówi Renata Kałużna, pomysłodawczyni i założycielka International Happiness at Work Institute.

Przywykliśmy już, że w CV wymieniamy zdobyte wykształcenie, ścieżkę kariery, najlepsze projekty, co oczywiście jest kluczowe dla pracodawcy. Ale coraz popularniejsze jest również wskazywanie najważniejszych umiejętności miękkich. To one pozwalają stwierdzić, czy sprawdzimy się jako menadżer, czy bardziej pasujemy do pracy indywidualnej.

– To bardzo słuszny kierunek, biorąc pod uwagę, że w ciągu całego życia kilkukrotnie zmieniamy profesję, uczymy się nowych rzeczy, ale charyzma czy umiejętności przywódcze pozostają bez zmian i są uniwersalne. Wskazując nasze osiągnięcia nie bójmy się podkreślać zbudowania pozytywnej atmosfery w zespole, zdolności budowania relacji nie tylko z klientami, ale też z każdym pracownikiem dodaje ekspertka.

Praca zdalna – czy stanie się normą?

Część zawodów może na stałe przenieść się do kategorii pracy zdalnej. Pracodawcy obserwują obecnie, w jakim stopniu są w stanie pozwolić pracownikom na wykonywanie zadań z dowolnego miejsca. Aplikując powinniśmy dobrze przemyśleć, czy dobrze czujemy się w takich warunkach, czy bezpośredni kontakt z resztą zespołu jest nam potrzebny do zachowania dobrego samopoczucia.    

Czego poszukują pracodawcy na stanowiska pracy on-line? Głównie umiejętności obsługi programów/ serwisów z których pracownik będzie korzystać albo umiejętności szybkiego nauczenia się nowych systemów, wysokiej motywacji wewnętrznej, efektywnej organizacji warsztatu swojej pracy, umiejętności z korzystania z narzędzi wspomagających pracę zdalną np. MS Teams, umiejętności komunikacji z innymi ludźmi głównie przez telefon, czat, e-mail, komunikatory. Czy nasze ubiegłoroczne CV odnosiły się do tych cech? Zapewne w większości nie. Postarajmy się zrozumieć oczekiwania pracodawcy wobec naszej pracy zdalnej, przeanalizować, w których elementach dodajemy wartość i opisać w CV co oferujemy w tym zakresie. Umiejętności miękkie można „udowodnić” referencjami, raportami na nasz temat z narzędzi identyfikujących osobisty potencjał i talenty np. Gallup, FRIS itp.

Mimo trwającej sytuacji, unikajmy tworzenia uniwersalnego CV i wpisywania w nim wszystkich informacji, a starajmy się dopasowywać je do konkretnej oferty pracy na którą aplikujemy. Jeśli pracodawca podkreśla konieczność codziennej obecności w zakładzie, zaznaczmy naszą dyspozycyjność i elastyczność. Jeśli natomiast mówimy o całkowitym lub częściowym wykonywaniu obowiązków zdalnie, skupmy się na wskazaniu konkretnych narzędzi, które w tym celu wykorzystujemypodsumowuje Renata Kałużna.

Renata Kałużnapomysłodawczyni i założycielka International Happiness at Work Institute oraz powermeetings.eu., promotorka zarządzania szczęściem pracowników jako jednym z filarów budowania kreatywnego i profesjonalnego zespołu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here