Home Aktualności Wyjątkowy wernisaż i wieczór autorski z Hanną Bakułą czyli jesień ze sztuką...

Wyjątkowy wernisaż i wieczór autorski z Hanną Bakułą czyli jesień ze sztuką w Platinum Mountain Hotel & Spa

712
0
SHARE
W ubiegłym tygodniu, w pięciogwiazdkowym hotelu Platinum Mountain Hotel & Spa odbył się wyjątkowy wernisaż prac autorstwa Hanny Bakuły. Jego zwieńczeniem był wieczór autorski z udziałem wybitnej polskiej Artystki – Malarki, Pisarki i Publicystki.

Hanna Bakuła przybyła w Karkonosze na specjalne zaproszenie hotelu, by zaprezentować swoje wyjątkowe prace pasteli kwiatowych, które malarka tworzyła w okresie pandemii, a także opowiedzieć o barwnych życiowych doświadczeniach zebranych w książkach artystki. Nie bez powodu, Hanna Bakuła wybrała ten hotel na miejsce swojego wernisażu. Jako mała dziewczynka przebywała w Szklarskiej Porębie. Już wtedy zachwyciła ją lokalna sztuka, która do dziś prezentowana jest w galeriach, na ulicach i miejskim deptaku.

Platinum Mountain Hotel & Spa, pierwszy w Szklarskiej Porębie pięciogwiazdkowy hotel, który otworzył się dla gości w listopadzie 2019 roku, już niedługo będzie świętował swoje drugie urodziny. Urządzony w oryginalnym sudeckim stylu, wypełnionym drzewem i stylowymi meblami, swoim designem alpejskiego resortu wyróżnia się w górskim krajobrazie Szklarskiej Poręby. Położony w malowniczym miejscu, pod szczytem Szrenicy, w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego, oferuje swoim gościom. 147 pokoi hotelowych w pięciogwiazdkowym standardzie oraz rodzinny resort złożony z 8 apartamentowców, w których mieszczą się przestronne apartamenty, idealne na wypoczynek z rodziną.

Wnętrza hotelu zdobi wiele elementów sztuki, nadając im niepowtarzalnego charakteru. Restauracja hotelowa, Regionalne Talerze, oferująca tradycyjną polską kuchnię z regionalnym akcentem, została wypełniona lokalną ceramiką z Bolesławca, w lobby hotelu zaś drewniany wystrój idealnie uzupełnia gablota z lokalnymi wyrobami kryształowego szkła. Rzeźby tutejszych artystów wpisują się w sudecki wystrój obiektu, a stoły z drewna stuletniego drzewa, wykonane przez regionalną manufakturę na zamówienie hotelu, stanowią przepiękne elementy dekoracyjne.

„Sztuka była od początku ważnym elementem wystroju naszego hotelu. Nadaje mu charakteru i oddaje klimat karkonoskiego stylu. Nasza autorska idea ART By Platinum, podkreślająca istotną rolę szeroko rozumianej sztuki w tym miejscu, zrodziła się ze współpracy z lokalną społecznością artystyczną” – wyjaśnia Radosław Dworzyński, Dyrektor Generalny Platinum Mountain Hotel & Spa.

„Promujemy artystów i lokalną tradycję. Z szacunku do tej części Karkonoszy, będącej poniekąd kolebką sztuki, rzeźby i malarstwa, chcieliśmy oddać część tego artystycznego klimatu we wnętrzach naszego hotelu. Cieszą nas niezmiernie estetyczne walory, którymi możemy zachwycać naszych gości, z drugiej zaś strony dajemy artystom możliwość prezentacji swoich prac przed szerszym gronem odbiorców” – dodaje.

Platinum Mountain Hotel & Spa zaprosił do współpracy wielu twórców z całej Polski i wspólnie z hotelem organizują czasowe wystawy i wernisaże. Designerski ogród świateł złożony z podświetlonych rzeźb i roślinności w ogrodzie tarasu restauracyjnego jest kolejnym artystycznym projektem Platinum Mountain Hotel & Spa w ramach idei ART by Platinum.

W październiku bieżącego roku hotel stał się gospodarzem wystawy pasteli „Kwiaty pandemiczne” autorstwa Hanny Bakuły. Mimo że artystka słynie z tworzenia portretów, ostatnio jej portfolio wzbogaciły także pejzaże i pastele kwiatowe.

Jak podkreśla sama artystka: Malowanie kwiatów (…) to, bardzo trudna sprawa, jeśli nie mają się ocierać o kicz. Są zbyt piękne. Ja patrzę na kwiaty jak na ludzkie twarze czy pejzaż. Każdy bukiet, ma swoje indywidualne cechy. Może mieć temperament albo liryczny smutek czy radość. Kwiaty maluję z natury, bo dostaję ich dużo, a sporo sama kupuję. Stoją w pięknych wazonach i czekają na swoją kolej. W czasie pandemii okazały się jedynymi dostępnymi modelami. Wobec pierwszych kwiatowych pasteli byłam speszona. Po kilku zrozumiałam, że zmarnowałam wiele lat, używając ich jako elementów w tłach portretów, a nie jako głównych motywów. Powstało kilkadziesiąt portretów przeróżnych kompozycji, które przypominają nastrojem holenderskie obrazy kwiatowe, choć mają więcej temperamentu i światła”.

Zwieńczeniem wystawy Hanny Bakuły w Platinum Mountain Hotel & Spa był wieczór autorski z udziałem artystki, która opowiedziała o swoim barwnym życiu, twórczości i pracach artystycznych.

Jesień również zapowiada się artystycznie w Platinum Mountain Hotel & Spa. W planach hotelu są wernisaże kolejnych twórców, a także spotkania autorskie i wystawy książek.

Hanna Bakuła.

Znana malarka, pisarka i publicystka. Absolwentka wydziału malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na wizytówce ma napisane „osoba kontrowersyjna” i za taką uchodzi. W 1981 roku zamieszkała na Manhattanie i pozostała w Stanach Zjednoczonych do 1989 roku. Zdobyła tam wiele prestiżowych nagród, projektowała kostiumy i scenografię do spektakli off-Broadway wyróżnioną przez „New York Timesa”. Tam została nazwana przez krytyków „Witkacym w spódnicy”. W 1990 wróciła do Warszawy, gdzie rozpoczęła stałą współpracę z miesięcznikiem „Playboy”, do którego pisała felietony przez 17 lat, i z magazynem „Uroda”, z którym była związana przez 12 lat. W 1996 roku zaprojektowała kostiumy do Carmen w warszawskiej Operze Narodowej. Wydała przeszło 20 książek, z których większość stała się bestsellerami. Jej prace to głównie portrety, które tworzy do dziś. Ostatnio artystka rysuje też pastelowe pejzaże i kwiaty. W 1997 roku założyła imienną Fundację Hanny Bakuły, a w 1999 roku powstał przy niej znany Klub Kobiet. Fundacja zajmuje się pomocą dzieciom z domów dziecka w Kielcach i Warszawie. Hanna Bakuła jest soft- feministką popierającą kobiety i ich działania. Mieszka w Wilanowie, dużo podróżuje. Więcej na: ../../2021/02/26/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here